Menü

Unutulan milyonlar

Yazının Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2017
Kategori: BANKALAR, DİĞER BANKALAR  |  Yazar:
Unutulan milyonlar

Merhaba,

Ülkemizde son 10 yılda bankalarda unutulan para miktarı yaklaşık 150 milyon tl yaklaşmaktadır. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yılbaşında milli piyango büyük ikramiyesi 60 milyon tl veriliyordu.(bende bilet almıştım çoğu kişi gibi amorti bile çıkmadı :/), bu rakamla kıyaslandığında banklarda unutulan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların büyüklüğü daha iyi anlaşılıyor.

Bugün ki yazımızda unutulan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları hatırlatmayı ve bu paraları unutanların nasıl bir yol izleyeceği konusunda rehberlik edeceğiz. BDDK’nın yönetmenliği kapsamında mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların hak sahibinin en son talebi, işlemi veya herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak  10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına uğrar ve TMSF’nin TCMB nezdindeki hesaplarına alacak kaydedilir.

Peki bu süreç nasıl işliyor?

  1. Zaman aşımı kapsamına giren mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar şubat ayının başından itibaren bankaların internet sitesinde dört ay müddetle ilan edilir.
  2. Bankalar şubat ayının on beşine kadar ülke genelinde yayım yapan tirajı en yüksek ilk beş gazeteden ikisinde iki gün süreyle zaman aşımı listesini ilan eder.
  3. İlan edilen zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacak bilgileri eş zamanlı olarak Kuruluş Birliklerine (Kredi Kayıt Bürosu) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna da gönderilecektir. Tüm bankalarca gönderilmiş olan bu listeler konsolide edilmiş olarak Mayıs ayının sonuna kadar KKB ve TMSF’nin kendi internet sitesinde yayınlanacaktır.
  4. İlan edilen zamanaşımına uğramış her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan Haziran ayının on beşinci gününe kadar hak sahibi veya mirasçıları tarafından aranmayanlar, faiz ve kar payları ile birlikte Haziran ayı sonuna kadar TMSF’nin TCMB nezdindeki hesaplarına devredilecektir.

İlgi mevzuata göre, bir takvim yılı içinde zaman aşımına uğrayan ve tutarı 50 Türk Lirası ve üzerindeki her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların hak sahiplerinin, “başvuruda bulunmadıkları takdirde hesaplarının fona devredileceği” belirtilerek 31 Ocak 2017 tarihine kadar iadeli taahhütlü mektupla bildirimde bulunularak bankalar tarafından uyarılır. Bu yüzden bankalardaki bilgilerinizin güncel olmasına lütfen dikkat edelim. Son olarak hak sahibinin yazılı talimatının zaman aşımını keseceğini ve hak sahibinin hakkını geri almaya hak kazanacaktır.

Üstad dediki; Hakkı’nın hakkını yiyen Hakkı’nın hakkını yemiş olur 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir