Menü

Senet Hakkında Merak Ettikleriniz

Yazının Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2017
Kategori: BİLGİ BANKASI, TANIMLAR  |  Yazar:
Senet Hakkında Merak Ettikleriniz

Senet, hukuki terim olarak değerlendirildiğinde bir olayın delilini teşkil etmek üzere kişi veya kurum tarafından imzalanan ve imzalayanın aleyhine delil teşkil eden yazılı belgedir. Senette tek tarafın imzası vardır ve genelde bir borçlanma aracıdır.

Bilindiği üzere bir çok türü olan Senet’ in ülkemizde en çok kullanım şekli ise borç senedidir.

Borç senedinin üzerinde taşıması gereken bazı geçerlilik şartları vardır.

1- Senet ( Bono ) Sözcüğünün Senet Metninde Yer Alması

2- Belirli (Muayyen) Bir Bedel

3- Kayıtsız ve Şartsız Ödeme Taahhüdü/Havale

4- Lehtarın Adı ve Soyadı/Unvanı

5-Keşidecinin İmzası

6- Muhatabın Adı ve Soyadı/Unvanı

7- Keşide (Tanzim) Tarihi

SENET ÖRNEĞİ

Senet protesto etmek ne işe yarar?

Ödenmeyen senetler alacaklının talebi üzerine ödeme tarihinden itibaren 2 iş günü geçtikten sonra ilgili bankanın şubesinin bulunduğu il noterliği aracılığıyla borçlunun borcu konusunda bilgilendirildiği bir yazılı tebligat gönderilmektedir. Bir senedin icradan tahsil edilmesi aşamasında protesto edilmiş olması veya olmaması durumu hiç bir fark yaratmamaktadır.

Protesto etmek borçluyu ödemeye teşvik eden güçlü bir araç olup borçlu açısından kredi alabilme kolaylığını azaltmaktadır.

Senet protestosu alan kişi ne yapmalı?

Öncelikle borcu olan kişi borcu olduğunu bilecek olduğundan borcun gerçekliğinde hata yoksa protesto da yazılı olan ilgili bankanın ilgili şubesine en kısa sürede müracaat ederek borcu ödemek. ( Tabi ki protesto masrafıyla )

Protesto masrafı bugün ( 09/01/2017 ) itibariyle 123,86TL dir.

Senet Hakkında Merak Ettikleriniz” üzerine bir düşünce

Şahin demirci

TTK da kıymetli evraklar(ayrıcalıklı kağıtlar) başlığı altında duzenlenen senetler, özellikle ciro ile yeni haleflerin oluşması ticaret için ödeme aracı olarak etkin bir şekilde kullaniliyor. Senet teslimi karşılığında ödeme yapilabilmesi, senet ödeme süresinin vade tarihini izleyen iki iş günü (haftasonu sayılmıyor) içersinde ödemesi gerekmektedir. Ödenmeyen senetler için protesto veya ihtar çekilir avukat aracılığıyla tahsili için ilgili mahkemeye başvurulur. Senet kimler düzenleyebilir ? Senet i tam ehliyetli olan tüm vatandaşlar senedin şekil şartlarına uygun düzenlenmesi şartıyla yapabilir.

Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir