Menü

Orta Gelir Tuzağına Düşen Türkiye

Yazının Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2016
Kategori: TÜRKİYE  |  Yazar:
Orta Gelir Tuzağına Düşen Türkiye
Orta gelir tuzağını kısaca bir ülkenin uzun yıllar aynı yerde sayması olarak tanımlayabiliriz. Biliyorsunuz ülkemiz 2000′ lerin başların alt orta gelirden üst orta gelir grubuna çıkmış, ve bir etabı geçmiş oldu. Fakat son 5 yılda kişi başına gelir (9 bin dolar ile 10 bin dolar arasında) düzeyinde yerimizde saydığımız için orta gelir tuzağına düştüğümüzü veya düşmek üzere olduğumuzu üzülerek söylüyorum. Önümüzdeki hedef, Yüksek Gelir Grubuna geçmek ve bu işi kalıcı hale getirebilmek. Bu yazımızda bu hedefimize ulaşmamızda önemli bir kilometre taşı olan  verimlilik yani maksimum kar..

Öncelikle ekonominin babası sayılan Adam smith’in söylediği bir sözü home economicus (iktisadi düşünen insan)  taa 1700 lü  dile getirmiştir. Bir ekonomide mal sınıflandırmalarında hammadde, ara malı (ülkemizin çok fazla ithalatına kaynak ayırdığı), nihai (tamamlanmış tüketime hazır mal) tabi bunlardan başka tarım malı ve sanayi malları sınıflandırması var. Evet arkadaşlar bunlar arasında en ucuz olanı tabi ki tarım malları ve ham maddedir. Bu durum bize girdileri( iş gücü, girişimci, toprak, sermaye ) işleyerek verimli çıktılar elde edip üründen elde edeceğimiz karımızı artırmamız. Birkaç örnekle bunu açıklayacağım, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savunma sanayi firması tarafından yürütülen proje kapsamında 400 dolarlık bordan minimum ton değeri 4 milyon doları bulan yüzde 96 saflıkta elementer bor ürünü elde edildi. Bakın burada ham madde 400 dolar fakat çıktı 4 milyon dolar? Yani ürünün 100 katı değerine çıkması ülkemizin verimliliğinin artmasına karlılığının artmasına ülke olarak zenginleşmemizi sağlıyor. Bir diğer örnek ise yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Arkadaşımız internetten bir masa beğeniyor, ahşaptan yapılmış masanın internet fiyatı 800 TL fiyat yüksek gelince arkadaşım bir marangoza gidiyor, öncesinde bir ağacın gövdesini kesip yanında götürüyor toplamda 40 tl ye ahşap masayı yaptırıyor. İşte ülkemiz böyle hazırcılığa giderse 800 TL vermek zorunda kalır.

Üretim faktörlerinden  en önemlisi insan ( iş gücü ) ülke olarak hep övünürüz genç iş gücümüz var diye övüneceğiz fakat bu iş gücünü de işsiz bırakmayacağız değerlendireceğiz. Devletimiz bunun üzerinde düşünecek ( eğitim sistemimizi geliştirici, modern, proaktif bir yaklaşımla ) düşünemiyorsa düşünecek birileri getirecek. İkincisi kadınların iş gücüne katılım %50 seviyelerine ( şuanda %30 ) en azından yakalamamız gerekiyor. İnsanoğlu sürekli gelişim gösteren bir varlık. Bakın dünya 4,5 milyar yaşında bu dünya bizim ( insanların ) yaşaması için tam tamına 4,5 milyar yıl beklemiş, biz çok değerliyiz. Biz daha iyisini mutlaka yaparız, yapacağız.

Biz Türkiye olarak her çeyrek büyümek istiyoruz..

Yararlanılan Kaynak:  http://www.milliyet.com.tr/degeri-tam-400-milyon-dolar-ekonomi-2344859/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir