Menü

Mevduat Faiz Oranları

Yazının Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2016
Kategori: DİĞER BANKALAR  |  Yazar:
Mevduat Faiz Oranları

Merhaba,

Türkiye’de faiz oranları TCMB, yurt dışı yatırımcılar, yurt içi yatırımcılar mevduat sahipleri ve bankalar için çok önemli bir göstergedir. Bizim üzerinde duracağımız konu bankaların mevduat faizi mücadelesi olacaktır. Çünkü bankalar burada özellikle mevduat toplayan bankalar öncelikli olmakla beraber bankaların kullandırdığı Tüketici kredileri,konut kredileri,taşıt kredileri, ticari krediler için önemli bir göstergedir.

Bankalar mevduat toplayabilmek için bir çok kampanya ile faiz oranlarını artırma yoluna gitmişlerdir. Bankaların topladığı fonun vadesinin uzun olması zorunlu karşılık oranlarını düşüreceğini düşünürsek bankaların sevdiği fonlar uzun vadeli olan fonlardır. Mesela çoğu bankanın uyguladığı bir mevduat toplama strateji olan hoş geldin faiz oranı, serbest vadeli mevduat, yatırım fonlu mevduat, istediğin anda çekilebilen örneğin ING bankın sunduğu vadeli hesap seçeneği, emekliler için Denizbank’ ın yaptığı promosyon uygulaması.. Böyle uzayıp giden bir mevduat rekabeti söz konusu..

Peki bankalar neden mevduat toplamak istiyor? Aslında bankaların asli amacsaving money all of peopleına geri dönersek, bankacılık fon arz edenlerle fon talep edenleri buluşturan bir sistemin adıdır. Bankacılık sistemi sadece mevduat toplayarak sermaye yaratmanın yanında BİST (borsa istanbul)’ da ki işlemlerden ve  yurt dışı piyasalardan kullandığı kredilerden önemli bir kaynak sağlamaktadır. Paragrafın başında sorduğumuz sorunun cevabı; Bankaların amacı daha çok kredi vermek böylelikle daha çok kar elde etmektir. Tabi burda önemli bir gösterge var o da KMO(kredi mevduat oranı) bu oran Türkiye’de ortalama % 120 seviyelerinde burdan da anlayacağınız üzere krediyi seven bir milletiz. O yüzden önümüzdeki dönemde Tabana yayılmış (mevduatın tek bir kaynağının değilde bir çok alternatif kaynak) bir mevduat yapısı bir bankanın ayaklarının yere bastığını göstermektedir. Özellikle ülkemizde son dönemlerde artan belirsizlikler ülke risk kredisini artırmış, yurt dışından sağlanan kredilerin(kaynak) maliyeti arttığı için TL mevduat sahiplerinin değeri bir kat daha artmış oldu. Son olarak mevduatın bankalar için teminatsız elde ediliyor olması bankaların kaynaklarını daha etkin kullanmalarını sağlamaktadır.

Filozof Tseng; Endişe et, ihtiyatlı ol, tıpkı derin bir körfezde, ince buzun üstündeymişsin gibi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir