Menü

DOLAR VEYA EURO GİBİ YABANCI PARALAR YIRTILDIĞINDA NE REDEN DEĞİŞTİREBİLİRİZ

Yazının Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2016
Kategori: BİLGİ BANKASI, GÜNCEL KONULAR  |  Yazar:
DOLAR VEYA EURO GİBİ YABANCI PARALAR YIRTILDIĞINDA NE REDEN DEĞİŞTİREBİLİRİZ

Bu soruyu Türk Lirası için sormuş olsaydınız sorunun cevabı oldukça kolaydı ancak konu yabancı para ( Dolar Euro ) olunca cevap o kadar basit değil. Ülkemizde dolaşımda olan bir çok yabancı para var ve bunlardan en fazla olan malumunuz Dolar ve Euro para birimleridir. Üzülerek söylemek zorundayım ki yabancı paraların ülkemizde
değiştirmekle görevlendirilmiş herhangi bir kurum veya kuruluş bulunmamaktadır.

Hepinizin şu soruyu sorduğunuzuduyar gibiyim;

Merkez bankası da mı değişmiyor?

Cevap maalesef ki Hayır. Ülkemizde çok fazla alınıp satılan yabancı para olmasına karşın bu para birimlerinin değişimi üzerine oluşturulmuş bir kurum yok.

Peki yırtılan yabancı paraları ne yapacağız?

1.Yöntem:

Öncelikle söylemeliyim ki bu anlatacağım değişim yöntemi küçük miktarlar için yapılamayacak kadar zahmetli ve maliyetli bir durum. Bu yöntemle paranın kaynağı olan ülke merkez bankasının olduğu en yakın ülke şehrine gerekli yasal evraklar tedarik edilerek  uçak veya otobüs yolculuğu ile gidilerek yenileri ile değiştirilip sorunu çözmüş olursunuz. Bu yöntem uygulamaz gibi görünse de aslında tek ve yegane yasal yöntemdir.

Diyelim ki evinizde yastık altında 50 bin Euro paranız vardı ve bir doğal afet sonrası zarar gördüler. İşte tam bu noktada yapmanız gerken bir euro bölgesi ülkelerinden ( Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ) birine gidip o ülkedeki merkez bankasından değiştirip gelmektir.

2.Yöntem:

Bu yöntemin yasal bi dayanağı olmamasına karşın en etkili ve kolay yöntemdir. Ülkemizde yetenekli insan sayısı bildiğiniz gibi azımsanmayacak kadar çoktur. İşte bu dehalar bu işe birlikten kuvvet doğar prensibini çalıştırarak çözüm bulmuşlar. Sizin gibi aynı sorunu yaşayan insanlardan belirli komisyon karşılığı bu paraları alarak bir nevi piyasa değerinin altında bozarak kendi bünyelerinde bir araya getirerek birinci yöntemde anlattığım olayı gerçekleştirip sorunu çözmüş oluyorlar.

Kazan kazan prensibi. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir