Menü

2017 Yılı Asgari Ücreti

Yazının Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2016
Kategori: BİLGİ BANKASI, GÜNCEL KONULAR  |  Yazar:
2017 Yılı Asgari Ücreti

2017 yılında uygulanacak asgari ücret belli oldu. 2016 yılı başında 1300TL ye yükseltilen asgari ücretin yapılan toplantılar sonunda  ne kadar olması gerektiği kararlaştırıldı. 

Toplantı sonrası  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu nun yaptığı açıklamaya göre 2017 yılı asgari ücreti 104 TL artışla 1.404TL olarak belirlendi.

 

Peki ülkemizde asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının tespit edeceği üyelerden birinin başkanlığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü veya yardımcısı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü veya yardımcısı, Devlet İstatistik Enstitüsü Ekonomik İstatistikler Dairesi Başkanı veya yardımcısı, Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığından konu ile ilgili dairenin başkanı veya yetki vereceği bir görevli ile bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşundan değişik iş kolları için seçecekleri beş, bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşundan değişik iş kolları için seçeceği beş temsilciden kurulur.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu en az on üyesinin katılmasıyla toplanır. Kurul, üye oylarının çoğunluğu ile karar verir. Oyların eşitliği halinde, Başkanın bulunduğu taraf çoğunluğu sağlamış sayılır.Komisyon kararları kesindir.

Kararlar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girer. Komisyonun toplanma ve çalışma şekli, asgari ücretlerin tespiti sırasında uygulanacak esaslar ile başkan, üye ve raportörlere verilecek huzur hakları Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının birlikte hazırlayacakları yönetmelikte belirtilir.Asgari Ücret Tespit Komisyonunun sekretarya hizmetleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yerine getirilir.

Yapılan Artış Normal mi?

Bu soruya cevap verecek kadar ekonomist değiliz ancak Ülkemizde bu yılki enflasyon oranı yaklaşık yüzde 8 civarında olacağını hesaba katarsak yapılan 104 TL lik tutar tam enflasyon ölçütünde olmuş durumda.

İşveren açısından baktığınızda zaten büyük ölçekli işletmeler ucuz değişken personelden se kaliteli ve uzun süreli çalışanların işletme ve profesyonelleşme anlamında daha iyi sonuçlar getirdiğini anlamış durumdalar. Küçük işletmeler içinde bu durum aynı olsa da işletmelerin bu durumu kabullenmesi zaman almaktadır. Bu nedenle düşük ücret politikası gütmektedirler.

Dünyada asgari ücret durumları ne durumda?

Duruma alım gücü hesaba katılmadan bakıldığında, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bir çok ülke ülkemizden ileride bir konumda.

Ancak unutulmamalıdır ki işletmelerin çalışanlara yüksek ücret verebilmesi veya vermesi demek aldığımız ürün ve hizmetlerinde fiyatının yükseleceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden daha çok iş alanı, daha kalifiye çalışan ve daha az kişiyle aynı işi yapabilmek.

2017 Yılı Asgari Ücreti” üzerine bir düşünce

Şahin Demirci

Dünyadaki asgari ücret örnekleri daha kolay anlamak için sizin için oecd nin sitesinden dolar bazında hesapladık sıralamalar şöyle; Rusya 120$ (aylık), Brezilya 270$ (aylık), Türkiye 370$ (aylık), Evet inanamayacaksınız ama kriz geçiren Yunanistan’da asgari ücret 670$ (aylık), bizden çok uzaklarda olan ABD’nin komşusu Kanada’da asgari ücret 1400$ (aylık), uzun yıllardır asgari ücret politikası uygulamayan Almanya’da ise asgari ücret 1800$ (aylık).. Tabi bu rakamların dışında birde ülkelerdeki satın alma gücünün ne olduğuna dikkat edilmeli..

kaynak; https://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=RMW

Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir